Хидрогеоложкото проучване има за обект на анализ подземните води, техния произход, разпространение в земната кора, тяхното движение, качество и количество, както и мероприятията за тяхното използване. В практиката се решават въпроси, свързани с търсене и проучване на подземните води, мелиорация на земеделските земи, подземните води в зоната на добив на полезни изкопаеми, защита на подземните води от човешката дейност, както и борба с подземните води в процеса на строителство на инженерни съоръжения.
Хидрогеоложките проучвания включват комплекс от мероприятия, свързани с изясняване на хидрогеоложките условия. Целта им е да очертаят взаимодействието на подземните води със земната кора и да предоставят количествени и качествени характеристики. Например, при прокарването на сондажи, кладенци и дренажи, проучването условно се дели на няколко части:
- Набавяне на картен материал:
- Топографски, геоложки, тектонски, хидрогеоложки, геохимически и други.
- Събиране на информация за съществуващи съоръжения в района – кладенци, наблюдателни сондажи, водопроявления на терена (извори, езера, блата, реки, язовири, антропогенни въздействия).
- Прави се анализ на съществуващата геолого-тектонска информация. Построяват се геоложки и хидрогеоложки разрези.
- Оценява се подхранването и дренирането на водоносните структури. Отчита се влиянието на валежи, реки, сезонни или периодични колебания на нивата.
- Информацията се обобщава, оценява и се правят изводи – определят се перспективните части на структурите за по-нататъшно изследване.
- Съставяне на проучвателна програма:
- Цел на проучването.
- Брой, местоположение, дълбочина на изработките, конструкция.
- Планиране на брой и вид на ОФИ (опитно-филтрационни изследвания), схеми на изпълнение.
- Определяне на честотата на измерванията.
- Брой водни проби за химичен, микробиологичен и други анализи, показатели за определяне.
- Изпълнение на програмата.
- Анализ на информацията:
- Написване на доклад за изпълнената задача с изводи и препоръки.